Merak Edilenler

En çok sorulan soruları sizin için cevapladık.

Bir web sitesi açmak istediğinizde karşınıza çıkacak iki kelime; domain ve hosting. Bir web sitesi açtığınızda insanların size ulaşması için fenikspratik.com gibi bir adresiniz olmalıdır. Bu adrese domain denir. Domain yıllık alınan bir hizmettir.

Hosting internet sitenizdeki dosyaları barındırmak için bir sunucuda kiraladığınız alandır. Belirli bir ücret karşılığında sunucunun bir bölümü size ayrılır ve internet sitenizin dosyaları o alana yüklenir. Alan adı hostinge yönlendirildiğinde domain adınızı yazan insanlar hosting içerisinde barındırdığınız internet sitesine ulaşır.

Jenerik alan adı, bir sözcük veya sözcük grubunun sözlükte karşılığı bulunduğu şekle sahip olmasıdır. araba.com, insaat.com, emlak.com jenerik alan adlarına örnek verilebilir. Jenerik alan adları bununla sınırlı değildir. Beyaz eşya servis hizmeti verdiğinizi düşünelim. kayseribeyazesyaservisi.com gibi bölgesel bir jenerik alan adı güzel bir seçim olabilir.

Google'nin reklamlara ağırlık vermesiyle jenerik alan adları her ne kadar önemini yitirmeye başlasa da özellikle akılda kalıcılık açısından hala faydası olmaktadır.